Odlewanie Piaskowe

PROCES I PRODUKCJA

Odlewanie piaskowe aluminium to najczęściej stosowana metoda technologiczna przy produkcji półwyrobów ze względu na wszechstronność i niskie koszty wytwarzania.

Stosowana jest przy produkcji  odlewów jednostkowych oraz seryjnych o różnej wadze i wymiarach. Proces polega na wykonywaniu pojedynczych form z masy o osnowie piasku kwarcowego, dobranego odpowiednio do charakterystyki oczekiwanego wyrobu i zalewaniu ich metalem o dobranych parametrach. W większości przypadków częścią składową formy jest rdzeń odlewniczy, którego zastosowanie ma na celu odwzorowanie wewnętrznego kształtu odlewu.

Metoda umożliwia wykonywanie zgrubnych odlewów o różnych kształtach które najczęściej poddawane są dalszej obróbce mechanicznej umożliwiającej uzyskanie produktu o precyzyjnej dokładności wymiarowej.

W naszym zakładzie odlewniczym wykonujemy odlewy piaskowe w formach z różnego typu mas, w zależności od wagi i przeznaczenia odlewu. Przygotowujemy głównie formy dzielone wykorzystując modele wielokrotnego użycia i w niektórych przypadkach, głównie prototypach, także formy niedzielone  używając modeli jednorazowego użycia.

FORMOWANIE

Prawidłowy proces formowania jest kluczowy do uzyskania oczekiwanej jakości odlewów.  Wpływa na niego jakość stosowanej masy, proces jej przygotowania a następnie technika odpowiedniego dozowania masy do skrzyń. Formiernia w naszej odlewni aluminium wyposażona jest w nowoczesny system mieszania masy i automatyczny system jej dozowania i zagęszczania. W niektórych przypadkach formowanie odbywa się w masach samoutwardzalnych i masach termoutwardzalnych.

Produkty z naszej odlewni aluminium dostarczamy wraz z uproszczoną dokumentacja technologiczną uwzględniającą rysunek konstrukcyjny części i warunki techniczne wykonania i odbioru. Odlewy aluminiowe z form piaskowych wykonujemy w wagach od 1 do 100 kg w skrzynkach o gabarytach do 1000 mm2.