Odlewnicze Stopy Aluminium

W celu uzyskania żądanych właściwości używamy stopów aluminium z jednym lub więcej metalami. Otrzymujemy w efekcie odlewnicze stopy aluminium. Czysta forma aluminium nie jest wytrzymała, jednak w połączeniu z odpowiednimi składnikami, zwiększa swoje wartości.

Do odlewniczych stopów aluminium zaliczamy te wieloskładnikowe o większej zawartości pierwiastków takich jak, krzem, magnez, miedź, mangan czy nikiel. Po połączeniu stopu aluminium z tymi metalami, w zależności od kombinacji pierwiastków, otrzymujemy odlew o dobrej lejności oraz małym skurczu.

Najbardziej rozpowszechnionym odlewniczym stopem aluminium są siluminy, czyli stopy aluminium zawierające od 11 do 14 % krzemu. Cechują się one bardzo dobrą jakością oraz wysokimi właściwościami odlewniczymi. Bardzo dobra lejność, mały skurcz i drobna skłonność do pękania. Sprawia to, że można z nich uzyskać drogą odlewania skomplikowane kształtem elementy o cienkich ściankach. Odlewnicze stopy aluminium stosuje się, ze względu na odporność na korozje, w przemyśle lotniczym i tym podobnych.