Obróbka Powierzchniowa

Każdy element w odlewni zanim przeistoczy się w konkretny produkt musi przejść różne procesy, jednym z nich jest obróbka powierzchniowa. Wyróżniamy cztery etapy, przez które przechodzi odlew.

Proces okrawania, czyli usuwania układów wlewowych, przelewowych i zalewek. Okrawanie wstępne na prasach o sile nacisku 40 ton. Następnie przechodzimy do śrutowania, czyli oczyszczania odlewów w specjalnej wirnikowej śrutownicy. W procesie tym wykorzystywany jest wysokiej jakości śrut nierdzewny. Ciekawostką z dziedziny ekologii jest fakt, że dany śrut jest całkowicie odzyskiwany. Jedną z końcowych czynności wykonywanych na odlewie jest wibrowanie. Oczyszcza się i gratuje ostre krawędzie obiektu.

W celu zwiększenia estetyki odlewowi, proces wibrowania przeprowadza się w stalowych lub ceramicznych kształtkach. Obiekt ma na końcu metaliczny połysk, co sprawia, że jest bardziej atrakcyjny dla oka. Na samym końcu trzeba wymienić proces mycia. Po obróbkach mechanicznych obiekty są myte w przygotowanych stacjach myjących. Obróbka powierzchniowa to proces doszlifowania produktu.