Formy Odlewnicze

Formy odlewnicze to zespół elementów, które po złożeniu tworzą wnękę w określonym kształcie. Później dany kształt zalewa się w środku ciekłym metalem.

Formy odlewnicze mają dwa rodzaje. Jedne są jednorazowego użytku inne zaś wielokrotnego. Tutaj podział jest prosty, jednak kiedy mowa o  materiale, z jakiego wykonane są formy odlewnicze zaczynają się schody. Mamy formę stałą, kokilową, czyli taką wykonaną z metalu. Forma skorupowa jest cienkościennym elementem z piasku kwarcowego i specjalnego spoiwa. W zasadzie rodzajów form jest wiele, tyle ile materiałów, z których można je wykonać oraz czasu ile muszą wytrzymać a także swojego przeznaczenia po wystygnięciu metalu.

Tak aby dokładnie i bez defektów wyjąć formę należy zostawić element zwany sztuczką. Umożliwia on bezproblemowe usunięcie elementu. Ważny jest także, wianuszek uszczelniający, który umieszczony na powierzchni formy zabezpiecza przed ucieczką metalu i zalaniem formy. Na sam koniec potrzebne jest pokrycie formy. Chroni to rdzeń i formę przed niebezpiecznym