Piaskowe Odlewanie

Piaskowe odlewanie polega na kształtowaniu metalowych elementów. Wlewanie do form ciekłych metali jest procesem tworzenia elementów, które po odpowiedniej obróbce będą gotowymi narzędziami do sprzedaży.

Jedną z metod odlewania jest użycie piaskowych form. Odlewy wykonuje się w formach jednorazowych bądź wielokrotnego użytku. Aby wykonać proces odlewania piaskowego potrzebne są modele przedmiotu, które uwzględniają oczywiście skurcze odlewnicze, pochylenie ścian. Model taki składa się z dwóch części- dolnej i górnej. Potrzebne są również skrzynki formierskie, w których układa się model. Następnie tworzy się układ wlewowy i przelewowy, który odwzorowuje kanały. Płynie nimi, w środku formy, metal. Niezbędne są także narzędzia do zagęszczenia, ubijania.

Odlewanie piaskowe nie jest metodą precyzyjną. Powierzchnia odlewu jest chropowata. Jednak zakłady odlewnicze są przygotowane na taki efekt. To i tak opłacalna metoda, przy wykonywaniu niewielkiej ilości odlewów. Przy produkcji wieloseryjnej, odlewanie piaskowe jest zbyt powolne i mało wydajne.